Menu:
Artykuły o Chorwacji
Najnowsze
Najpopularniejsze
Polecamy

 Facebook
Kursy walut
Kursy średnie NBP
z dnia 17-05-2019
 Kuna (HRK)0,5801
 Euro (EUR)4,3072
 Dolar (USD)3,8545
 Funt (GBP)4,9273

Wyspa Krk

Ze względu na unikalne cechy krajobrazu wyspa Krk już w starożytności zwana była Złotą Wyspą. I dziś nie ulega żadnej wątpliwości, że Krk to prawdziwy skarb Chorwacji. Oblewające wyspę błękitne wody Adriatyku, urozmaicona linia brzegowa, a przede wszystkim łagodny klimat śródziemnomorski – to wszystko przyciąga na Krk rzesze turystów, spragnionych doskonałego wypoczynku.
Położona w północnej części Zatoki Kvarnerskiej Krk jest największą wyspą Morza Adriatyckiego, a co za tym idzie również Chorwacji. Jej powierzchnia wynosi 409,9 km2, zamieszkuje ją natomiast blisko 18 tys. ludzi. Wyspa znajduje się w strefie łagodnego klimatu śródziemnomorskiego, co jednak ją wyróżnia, to jedna z najwyższych w Europie liczba godzin słonecznych – jest ich blisko 2,5 tys. w ciągu całego roku. Korzystne warunki klimatyczne wraz z niezwykle urozmaiconą linią brzegową sprawiły, że na Krk rozwinęła się bogata szata roślinna. Można tu wyróżnić blisko 1400 gatunków roślin, w tym Asperule Borbasiane (chor. Barbasova lazarkinja) – endemit, występujący jedynie w okolicy miejscowości Baska. Tylko na wschodzie wyspy szata roślinna jest nieco uboższa, a spowodowane jest to silnymi wiatrami wiejącymi znad kontynentu. Na północy i południu Krk występują charakterystyczne tarasy skalne i pastwiska, natomiast w części środkowej i zachodniej znajdują się typowe dla tej strefy uprawy warzyw i owoców, gaje oliwne oraz winnice.
Odwiedzający Krk baczny turysta szybko spostrzeże, że w życiu tutejszej społeczności specyficzną i niejako symboliczną rolę odgrywa cyfra „7”. Dlaczego właśnie „7” i dlaczego przydawana jest jej taka wartość? Odpowiedzi na to pytanie należy szukać w historii wyspy, zarówno tej odległej, jak i tej bardziej współczesnej. Po pierwsze, co jest zresztą najważniejsze, Chorwaci osiedlili się na Krk  właśnie w VII w. Wyspa przetrwała siedem najazdów pirackich, a siódmy książę z dynastii Frankopanów był równocześnie ostatnim władcą Krk. Obecnie na wyspie znajduje się siedem jednostek administracyjnych, sama Wyspa Krk oraz sześć gmin: Vrbnik, Dobrinj, Baska, Punat, Malinska i Omisalj. Ponadto mieszkańcy wyspy posługują się siedmioma różnymi dialektami języka chorwackiego, posiadają także siedem różnych obyczajów, rodzajów tańca i strojów regionalnych. I nawet jeśli symbolika cyfry „7” może w niektórych przypadkach wydawać się naciągana, to w tej niewielkiej, kilkunastotysięcznej społeczności odgrywa ona rolę niebagatelną.
Historia wyspy Krk jest niczym innym, jak wycinkiem historii samej Chorwacji. U schyłku epoki brązu, podobnie jak na ogromnych połaciach zachodnich Bałkanów, na Krk osiedlili się Ilirowie, starożytny lud indoeuropejski. W I w. p.n.e. wyparli ich Rzymianie, którzy na wyspie założyli osadę Curicum. We wczesnym średniowieczu, w czasie wielkich wędrówek ludów, na Krk osiedlili się Słowianie, w VII w. byli to Chorwaci. Już w V w. na terenie dzisiejszego miasta Krk założone zostało biskupstwo. Z końcem XII w., z zamieszkujących wyspę klanów chorwackich na czoło wysunęła się dynasta Frankopanów. W trakcie kilku stuleci książęta tej dynastii zdołali uzyskać kontrolę nad terytorium równym połowie dzisiejszej Chorwacji. Swoją potęgą dorównywali wielu europejskim rodom możnowładczym, a na kontynencie pod ich władzą pozostawały takie miejscowości, jak Bakar, Trsat, Crikvenica, Vinodolski, Kraljevica czy też Otocac. Władza Frankopanów skończyła się wraz z przejęciem wyspy przez Wenecjan w 1480 r., sama dynastia przetrwała jednak o wiele dłużej. Ostatni potomek rodu, Fran Krsto został stracony przez cesarza Leopolda Habsburga dopiero w 1671 r. W rękach Wenecjan Krk pozostała do czasów wojen napoleońskich, wtedy na krótki okres dostała się pod panowanie Francuzów, by następnie stać się własnością Habsburgów. W XX w. Krk władali jeszcze Włosi i Niemcy, po II wojnie światowej wyspa znalazła się w granicach Jugosławii, a z początkiem lat 90. wróciła ona po 500 –letniej przerwie ponownie do Chorwatów. W 1980 r. pomiędzy Krk a stałym lądem wybudowany został jeden z największych na świecie żelbetonowych mostów o konstrukcji łukowej (1430 m). Otwarcie Mostu Krk (wcześniej Mostu Tito) zmieniło charakter północnej części wyspy, gdzie ulokowano od tego czasu kilka zakładów przemysłowych, otwarto morski port naftowy i wybudowano Port Lotniczy Rijeka, obsługujący międzynarodowe połączenia lotnicze ze znajdującą się na kontynencie i oddaloną kilkanaście kilometrów od wyspy Rijeką.
Głównym ośrodkiem administracyjnym wyspy, a także jej centrum politycznym i gospodarczym jest miasto Krk, położone na południowo-zachodnim wybrzeżu. Badania wykazały, że o miejscowości tej wspominał już sam Homer, tyle tylko, że Krk nazywało się wtedy Koureto. Stare miasto znajduje się w obrębie murów, które, choć wielokrotnie przebudowywane, zostały wytyczone jeszcze zanim na wyspie pojawili się Rzymianie. To właśnie mury i plątanina wąskich uliczek robi w Krk największe wrażenie. Najbardziej charakterystycznymi obiektami na terenie starówki, niedaleko przystani, są natomiast romańska katedra z XII w. oraz XIV – wieczny Zamek Frankopański, z niezwykle interesującą, bo rozszerzającą się ku dołowi, okrągłą wieżą. Ponadto warto także w Krk zajrzeć do romańskiej bazyliki św. Kvirina oraz pochodzącego z tego samego okresu kościoła Gospe od Zdravija. Drugą miejscowością o największym dla wyspy znaczeniu jest Baska. To malowniczo wciśnięte pomiędzy pasmo górskie a morze miasteczko stanowi popularny kurort wypoczynkowy. Baska słynie przede wszystkim ze wspaniałej, liczącej blisko 2 kilometry  plaży żwirowej, jednej z najlepszych nad całym Adriatykiem. Poza tym na uwagę zasługują tu, podobnie jak w Krk, piękne, wąskie uliczki, a także położony kilka kilometrów za miastem romański kościół św. Łucji. Ten drugi obiekt posiada dla Chorwatów ogromną wartość kulturalną i historyczną, w jego wnętrzu znajduje się bowiem słynna płyta z Baski, kamienna płyta z inskrypcją pochodzącą z 1100 r. Jest to jeden z najstarszych znalezionych w Chorwacji przykładów pisma głagolickiego.
Poza Krk i Baską na uwagę zasługuje jeszcze kilka pomniejszych miejscowości: Vrbnik, Omisalj i Malinska. Położony na wschodzie wyspy, Vrbnik słynie przede wszystkim z piosenki „Vrbnice nad morem” („Vrbnik nad morzem”), popularnej pieśni ludowej, śpiewanej daleko poza granicami miasta i wyspy. Z kolei miasto Omisalj znane jest  przede wszystkim ze spektakularnego położenia, na blisko 80 – metrowym klifie, stromo opadającym w kierunku błękitnych wód Adriatyku. Omisalj założone zostało przez Rzymian, w III w. n.e, a dziś można tu podziwiać m.in. wspaniałą, wczesnochrześcijańską bazylikę, wzniesioną najprawdopodobniej jeszcze w V w. Natomiast usytuowana na zachodnim wybrzeżu Malinska należy do najczęściej odwiedzanych na wyspie Krk  miejscowości wypoczynkowych. Słynie z pięknych plaż i świetnie rozwiniętej bazy noclegowej.
Na koniec trzeba jeszcze koniecznie wspomnieć o zaangażowaniu poszczególnych gmin na wyspie Krk w ochronę środowiska. Od lat na plażach największych tutejszych  miejscowości wypoczynkowych powiewają tzw. Błękitne Flagi. To specjalne wyróżnienie przyznawane jest co roku przez międzynarodowe jury kurortom nadmorskim, za dobrą albo wręcz doskonałą jakość wód i kąpielisk, ochronę przyrody, efektywną gospodarkę ściekową, a także racjonalne i nie zagrażające dziedzictwu naturalnemu planowanie przestrzenne w strefie brzegowej. Błękitna Flaga jest dla turystów gwarancją czystości  i doskonałych warunków do wypoczynku. Wyspa Krk od lat słynie ze znakomitych wód i plaż. Błękitne Flagi powiewają na plażach miast Krk Baska, Malinska, Omisalj, Nijivice, Punat, Silo i Glavotok. Niekwestionowanym liderem jest tu miasteczko Punat i jego przystań jachtowa, która otrzymuje Błękitną Flagę nieprzerwanie od 1998 r.

Wyświetleń: 11431
Zobacz także: Dalmacja Krk Wyspa Krk
Polityka prywatności | Współpraca | Reklama | Mapa strony | Kontakt
Copyright dochorwacji.pl © 2009-2012