Menu:
Artykuły o Chorwacji
Najnowsze
Najpopularniejsze
Polecamy

 Facebook
Kursy walut
Kursy średnie NBP
z dnia 17-05-2019
 Kuna (HRK)0,5801
 Euro (EUR)4,3072
 Dolar (USD)3,8545
 Funt (GBP)4,9273

Korcula - piękna wyspa Dalmacji

Korcula należy niewątpliwie do grona najbardziej urokliwych wysp Chorwacji.  Choć większą część jej powierzchni zajmują tereny górzyste, gęsto porośnięte lasem, to nad brzegiem morza porozrzucane są liczne wsie i miasteczka – obecnie doskonałe ośrodki wypoczynkowe. Odwiedzający wyspę turysta z pewnością nie może przegapić degustacji wina wytwarzanego w tutejszych winnicach, a także koniecznie musi zaglądnąć do miasta Korculi – prawdziwej perełki na wyspie i w chorwackiej części Dalmacji.
Korcula jest szóstą pod względem wielkości i drugą, po Krk, najbardziej zaludnioną wyspą Morza Adriatyckiego. Jej powierzchnia wynosi 279,3 km2, długość  – blisko 447 km, średnia szerokość – prawie 8 km, a zamieszkuje ją trochę ponad 16 tys. ludzi. Korcula leży w środkowej Dalmacji, usytuowana jest niemal równolegle do innej znanej wyspy – Hvar, a jej wschodnia część oddzielona jest od półwyspu Peljesac wąziutką cieśniną Peljeską, o szerokości między 900 a 3000 m. Większa część wyspy jest górzysta, a najwyższe szczyty, Klupca i Grabovac, mają kolejno 568 i 536 m n.p.m. Jeszcze do niedawna Korculę gęsto porastały lasy, przede wszystkim dęby korkowe, cyprysy i sosny. Obecnie trwa odnowa drzewostanu, który w poł. lat 90. został w znacznej mierze zniszczony przez pożary. Łagodny, śródziemnomorski klimat pozwolił mieszkańcom wyspy uprawiać winorośl i oliwki, a winnice i gaje oliwne, przedzielone charakterystycznym, kamiennym murkiem, można spotkać na całej długości Korculi.


Miasto Korcula

Miasto Korcula, Fot.: depositphotos.com

Historia Korculi podobna jest do historii całej Dalmacji. Legenda głosi, że wyspę założył Antenor, jeden z bohaterów homerowskiej Iliady, fakty wskazują jednak na to, że Korcula była zamieszkiwana już od czasów neolitycznych, a świadczą o tym wykopaliska z okolic Vela Luki. Najprawdopodobniej na przełomie XI i X w p.n.e. na wyspie osiedlili się Ilirowie. Natomiast w VI w. p.n.e. swoją kolonię założyli tutaj Grecy, którzy nie walczyli z Ilirami, ale też nie integrowali się z nimi, uważając ich najprawdopodobniej za lud zdecydowanie słabiej od nich rozwinięty. To właśnie z czasów greckiej kolonizacji pochodzi najstarszy, znaleziony na obszarze Adriatyku pisany dokument, czyli kamienna tablica z Lumbardy z inskrypcją, której treść dotyczy rozdziału ziemi pomiędzy Grekami a Ilirami (w mieście Korcula znajduje się obecnie kopia tablicy, oryginał przechowywany jest w Muzeum Archeologicznym w Zagrzebiu). Na przełomie III i II w. p.n.e. Korculę przejęli Rzymianie, który włączyli wyspę do prowincji Iliricum. Po upadku cesarstwa na tereny dzisiejszej Dalmacji napłynęli Słowianie, a sami Chorwaci pojawili się na Korculi z początkiem IX w. Nie długo jednak władali oni wyspą, w X w. dostała się ona w ręce Wenecjan, którzy pozostali na niej, z pewnymi przerwami, aż do końca XVIII w. W 1214 r. mieszkańcy wyspy pozbyli się na krótko zwierzchnictwa Wenecjan i zredagowali słynny „Statut miasta i wyspy Korcula”. Był to drugi, najstarszy na terenach zamieszkałych przez Słowian (po Ruskiej Prawdzie) zbiór praw, w którym poruszono takie między innymi kwestie, jak zniesienie niewolnictwa czy ochronę winnic. Pod rządami Wenecjan Korcula zanotowała jednak znaczny rozwój, a zachowany do dziś układ urbanistyczny miasta Korculi został ukształtowany właśnie na przełomie XIV i XV w. Ujemną stroną przebywania na wyspie Wenecjan było uwikłanie jej w różne, prowadzone przez nich wojny, tak z innymi włoskimi państwami-miastami, jak też z Turkami. W najsłynniejszej bitwie stoczonej w 1298 r. u wybrzeży Korculi, pomiędzy Republiką Genui a Wenecją, brał udział sam Marco Polo, który, jak się przypuszcza, mógł urodzić się w mieście Korcula. Panowanie Wenecjan na Korculi zakończyło się wraz z podbiciem tych terenów przez wojska napoleońskie, później natomiast wyspa dostała się we władanie Habsburgów. Po I wojnie światowej Korcula znalazła się  w granicach nowoutworzonego Królestwa Serbów, Chorwatow i Słoweńców, a po II wojnie światowej zwierzchnictwo nad wyspą przejęła komunistyczna Jugosławia. Dopiero z początkiem lat 90. Korcula znalazła się w granicach Chorwacji, gdy ta odłączyła się od Republiki Jugosławii.
Położone na północno – wschodnim krańcu wyspy miasto Korcula jest zdecydowanie największą jej atrakcją. Już samo usytuowanie miasta ma niewielkim, górzystym półwyspie i przy najwęższym odcinku kanału Peljeskiego robi ogromne wrażenie. Otoczone murami Stare Miasto zostało wytyczone na przełomie XIV i XV w. Przylega do niego port wraz z dwoma tak charakterystycznymi dla Dalmacji okrągłymi wieżami obronnymi: Barbario i Balbi. Układ przestrzenny Starego Miasta jest, co ciekawe, wzorowany na szkielecie ryby. Od głównego traktu odchodzą w przeciwne strony wąskie uliczki, zakończone schodami. Taki układ nie jest przypadkowy, miał on chronić mieszkańców przed silnie wiejącymi tutaj wiatrami i zbyt dużym nasłonecznieniem. Najważniejszym obiektem w mieście jest niewątpliwie Katedra św. Marka, wzniesiona w XV w., na fundamentach starszego kościoła z XIII w. Świątynia utrzymana jest w stylu gotycko – renesansowym, a nad jej budową czuwali przede wszystkim dalmaccy architekci i artyści, w tym najbardziej znany Marko Andijic. Z początkiem XVI w. do katedry dobudowana została kaplica św. Rocha, świętego chroniącego przed zarazą. Kolejnym wartym zobaczenia miejscem jest Rynek Miejski, przy którym stoi renesansowy Ratusz oraz Pałac Książęcy. Największe wrażenie robi jednak w Korculi typowa dla miast i miasteczek Dalmacji wąska zabudowa, domy przykryte czerwonymi dachami, gdzieniegdzie poprzedzielane okazałymi pałacami. Z tych ostatnich na uwagę zasługują zwłaszcza budowle znajdujące się w sąsiedztwie katedry – wenecki pałac Arneri, wzniesiony w stylu kwiecistego gotyku oraz XVI – wieczny pałac Gabrielis, stanowiący dziś siedzibę Muzeum Miejskiego. Koniecznie trzeba się też w Korculi przespacerować do tzw. Domu Marco Polo. W muzeum znajduje się bardzo interesująca wystawa poświęcona życiu słynnego podróżnika, choć historycy poddają w wątpliwość to, czy rzeczywiście urodził się on właśnie w tym miejscu i, co więcej, w tym mieście. Korcula to jednak nie tylko architektura i muzea. Miasto słynie także z organizacji doskonałych festiwali. Najsłynniejsze są Moreski – czyli przedstawienia taneczne upamiętniające walki chrześcijan z Maurami. W lecie takie pochody taneczne urządzane są nawet kilka razy w tygodniu, główne przedstawienie przypada natomiast na tzw. dzień Korculi. Wtedy to odbywa się oficjalny pochód, podczas którego dwie grupy ubranych na czarno i na czerwono mężczyzn odgrywają, przy dźwiękach rozszalałej muzyki, pasjonujące sceny walki. Również latem ma miejsce w Korculi Międzynarodowy Festiwal Marco Polo, w trakcie którego degustowane jest wino z okolicznych winnic i śpiewane są pieśni folklorystyczne.  Z kolei we wrześniu warto zobaczyć inscenizację upamiętniającą walkę pomiędzy Wenecją a Republiką Genui, stoczoną u wybrzeży Korculi 7 września 1298 r.
Poza Korculą koniecznie trzeba jeszcze na wyspie odwiedzić kilka miejsc. Zaledwie 10 minut jazdy autobusem na południe od Korculi leży Lumbarda – niewielka wioska, słynąca z rozległych winnic, produkcji znakomitego wina Grk oraz jedynej na wyspie plaży piaskowej. Kilkanaście kilometrów na zachód od Korculi leży z kolei Racisce, miejscowość oferująca doskonały wypoczynek w ciszy i spokoju, z dala od dużych skupisk turystów. Warto także zaglądnąć do Pupnat, miasteczka położonego we wschodniej części wyspy, stanowiącego pierwsze na Korculi miejsce osiedlenia się Ilirów. W centralnej części wyspy, przy drodze do Vela Luki, usytuowana jest natomiast miejscowość Smokvica, słynąca z produkcji dwóch rodzajów białego wina: Posip i Rukatac. Wreszcie najbardziej wysunięta na zachód Vela Luka nie może się co prawda poszczycić unikalną architekturą, słynie ona jednak z produkcji sardynek, oliwy z oliwek oraz kąpieli zdrowotnych.

Wyświetleń: 12955
Zobacz także: Korcula Dalmacja wyspy Chorwacji
Polityka prywatności | Współpraca | Reklama | Mapa strony | Kontakt
Copyright dochorwacji.pl © 2009-2012