Menu:
Artykuły o Chorwacji
Najnowsze
Najpopularniejsze
Polecamy

 Facebook
Kursy walut
Kursy średnie NBP
z dnia 17-05-2019
 Kuna (HRK)0,5801
 Euro (EUR)4,3072
 Dolar (USD)3,8545
 Funt (GBP)4,9273

Veliki Tabor - wspomnienie średniowiecznej Chorwacji

Veliki Tabor jest jednym z najlepiej zachowanych średniowiecznych zamków w Chorwacji. Przez wieki rozbudowywany i przebudowywany, dziś jest zamek połączeniem wielu stylów architektonicznych, przede wszystkim renesansu i gotyku. Ale pięknie odrestaurowane fasady i eleganckie wnętrza to nie jedyny powód, żeby zaglądnąć do Veliki Tabor. Tutejsze mury skrywają wiele tajemnic, a podsycają je historie o przebiegającej wzdłuż murów białej zjawie czy o powtarzającym się, w okolicy północy, pukaniu do bram zamku.

Zawiłe losy Veliki Tabor

Veliki Tabor - zamek Chorwacja

Veliki Tabor usytuowany jest w regionie Zagorje, kilka zaledwie kilometrów od miasta Desinić. Zamek wznosi się na szczycie wzgórza, na wysokości 334 m n.p.m. Choć większość warowni utrzymana jest w stylu renesansowym i barokowym, to jej początki sięgają XII w. Szacuje się, że to właśnie wtedy zbudowana została najstarsza część zamku, czyli stojąca dziś pośrodku dziedzińca pięciokątna wieża. Pozostałe, półokrągłe wieże wzniesione zostały na przełomie XV i XVI w. Wiadomo też, że obecne wejście do twierdzy pochodzi z pocz. XIX w. Wiele informacji dotyczących kolejnych faz rozbudowy zamku podawanych jest jedynie w przybliżeniu, ponieważ historycy nie są zgodni co do przebiegu zaistniałych tu zdarzeń. To co jednak wiadomo na pewno, to to, że zamek został w 1502 r. przekazany na własność kapitanowi Pavao Rattkay’emu - za zasługi w walce z Turkami. Akt darowizny podpisał Jan Korwin – ban Chorwacji i jednocześnie nieślubny syn króla Węgier Macieja Korwina. W rękach Rattkay’ów twierdza miała zostać aż do 1793 r., kiedy to zmarł ostatni przedstawiciel rodu - Josip Ivan Krstitelj, nie zostawiając po sobie żadnego potomka. W czasie I wojny światowej zamek służył za więzienie, natomiast w latach 1919 – 1938 rezydował tu słynny chorwacki malarz Oton Iveković. Specjalizował się on przede wszystkim w malarstwie historycznym, a nabycie przez niego zamku zaraz po I wojnie światowej stanowiło prostą tego konsekwencję. W tym czasie średniowieczna warownia była już w bardzo złym stanie. Iveković starał się ją ochronić przed dalszym niszczeniem, ale było to trudne ze względu na brak własnych środków i niechęć lokalnych władz do wsparcia tego projektu. Ostatecznie, tuż przed wybuchem II wojny światowej Iveković został zmuszony sprzedać Veliki Tabor państwu. Okres powojenny również nie przyniósł zamkowi nic dobrego. Najpierw zamieszkały tu siostry klaryski, które dodatkowo założyły na zamku sierociniec, a z czasem pomieszczenia zabytkowej twierdzy zaczęto też wykorzystywać do celów rolniczych. Prawdziwy przełom nastąpił dopiero po odzyskaniu przez Chorwację niepodległości. Zamek przejęło Muzeum Chorwackiego Zagorja, przeprowadzone tu zostały szeroko zakrojone badania archeologiczne oraz prace renowacyjne, dzięki którym Veliki Tabor jest dziś jednym z najpiękniej odnowionych w Chorwacji zabytków architektury średniowiecznej.

Winiarnia, toaleta, czaszka – czyli co kryje się we wnętrzu Veliki Tabor

Centralnym punktem kompleksu zamkowego jest pięciokątna, gotycka wieża. Zanim budowla została otoczona murem i czterema półokrągłymi basztami, rozciągał się wokół niej wieniec ostro zakończonych, drewnianych pali. Początkowo wieża miała dwa piętra, z czasem jednak dobudowano do niej jeszcze jedno piętro, które najpierw przeznaczone zostało na spichlerz, a później pełniło funkcje mieszkalne. Dziś najciekawszym obiektem wewnątrz wieży jest usytuowana na drugim piętrze i przylegająca do północnej ściany budowli – średniowieczna toaleta. Zewnętrzny pierścień fortyfikacyjny został ukończony w poł. XVI w. Najpierw wzniesione zostały jednak wieże zachodnie, ponieważ od tej strony zamek bardziej narażony był na najazdy.

We wnętrzu kompleksu na uwagę zasługuje przede wszystkim piękny dziedziniec otoczony kolumnadą. W nocy, zwłaszcza podczas pełni księżyca, kolumny rzucają na dziedziniec niesamowite cienie. Może właśnie stąd biorą się liczne opowieści o krążących po zamku duchach? Na parterze pięciokątnej wieży, czyli tam, gdzie kiedyś znajdowała się winiarnia, zobaczyć można starą prasę do wytłaczania soku z winogron. Na uwagę zasługuje tu też studnia, która ma aż 31 m głębokości.

Dla wielu turystów największą atrakcją okazuje się być jednak zamkowa kaplica. To właśnie tutaj przechowywana jest odkryta w trakcie prac archeologicznych czaszka młodej kobiety. Według legendy jest to czaszka Weroniki z Desinić, drugiej żony Fridriha – syna bana chorwackiego i hrabiego cylejskiego Hermana II. Istnieją różne wersje historii wielkiej miłości pomiędzy Fridrihem i Weroniką, większość z nich kończy się jednak śmiercią Weroniki i zamurowaniem jej ciała z rozkazu Hermana II w murze zamkowym. Odnaleziona na początku lat 90-tych czaszka wydaje się zatem potwierdzać przynajmniej tę część legendy.

Wyświetleń: 5090
Zobacz także: Chorwacja Valiki Tabor średniowiecze zamek zabytki
Polityka prywatności | Współpraca | Reklama | Mapa strony | Kontakt
Copyright dochorwacji.pl © 2009-2012