Menu:
Artykuły o Chorwacji
Najnowsze
Najpopularniejsze
Polecamy

 Facebook
Kursy walut
Kursy średnie NBP
z dnia 17-05-2019
 Kuna (HRK)0,5801
 Euro (EUR)4,3072
 Dolar (USD)3,8545
 Funt (GBP)4,9273

Trogir

Trogir jest jednym z najstarszych miast na chorwackim wybrzeżu Adriatyku. Położony w centrum Dalmacji, posiada niezwykły klimat, zarówno ten związany z aurą, jak i ten, który swym tajemniczym urokiem przyciąga turystów do tego niewielkiego, zaledwie dwunastotysięcznego miasta o starożytnych korzeniach.

Osada została założona ponad dwadzieścia trzy wieki temu przez Greków. W I w. n.e. Trogir, a wtedy Tragurium Civium Romanum, przyłączony został do jednej z rzymskich prowincji- Salony. Pięć wieków później, gdy Cesarstwo Rzymskie chyliło się ku upadkowi, miasto to otworzyło nową kartę swej historii i rozwijało się od tamtej pory jako miasto niezależne.

Średniowiecze to z kolei czas ciągłych utarczek z Republiką Wenecką, chcącą podporządkować sobie miasto. Kilka zaś wieków później, po krótkim, ale owocnym okresie panowania Napoleona, w czasie którego rozwinęła się w Trogirze ekonomia i gospodarka, miasto musiało zmierzyć się z ciężkim okresem w jego historii, jaki przypadł na lata 1914-1914. Tak naprawdę dopiero lata siedemdziesiąte ubiegłego wieku, a wraz  z nimi rozwijająca się tu turystyka przyniosły intensywny rozwój miasta wpisanego pod koniec dwudziestego wieku na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Miasteczko leży w łagodnym, przez cały rok sprzyjającym turystom klimacie śródziemnomorskim. W ciągu roku jest tu przeciętnie około 2700 godzin, kiedy słońce praży a to z kolei powoduje, że Trogir stał się jednym z najchętniej odwiedzanych miast na chorwackim wybrzeżu. Średnia temperatura nigdy nie spada tam poniżej piętnastu stopni a latem osiąga nawet ponad trzydzieści kresek. Temperatura wody również sprzyja kąpielom w ciągu całego sezonu.

Turystyka to najlepiej rozwinięty sektor gospodarki w tamtym regionie. Ponad 50% osób zatrudnionych jest właśnie przy obsłudze ruchu turystycznego, która, trzeba przyznać, jest w tej chwili na bardzo wysokim poziomie. W mieście czeka na nas dobrze rozwinięta baza noclegowa i oczywiście mnóstwo atrakcji.

Zabytki Trogiru to określenia bardzo szerokie. Miasto słynie ze wspaniałych budowli, katedr , które dają świadectwo poprzednich epok i różnorodności, jaką dały miastu wichry historii. Zwiedzić z pewnością należy stare miasto z Katedrą św. Wawrzyńca oraz dwoma cudownymi pałacami : gotyckim Stafileo i renesansowym Cipiko. Zachwyca również Brama Lądowa z figurą błogosławionego Jana z Trogiru – patrona miasta czy mający ponad tysiąc lat klasztor św. Mikołaja.

Miasto, otoczone krystalicznie czystymi wodami Adriatyku jest idealnym miejscem dla amatorów sportów wodnych. Można tu zakosztować przygód na jachcie, desce surfingowej czy sprawdzić się jako nurek. Zachęca do tego znakomicie rozwinięta infrastruktura.

Wąskie uliczki, liczne kafejki, pyszne i niedrogie dania , poza tym atmosfera po części żywiołowa, włoska, po trosze spokojna, słowiańska powodują, że wakacje w tym mieście będą niezapomniane. Krzyżują się tu dzieje największych europejskich władców a duch historii w połączeniu ze znakomitą zabawą to gwarancja, że wypoczynek będzie udany!

Wyświetleń: 9396
Zobacz także: trogir dalmacja
Polityka prywatności | Współpraca | Reklama | Mapa strony | Kontakt
Copyright dochorwacji.pl © 2009-2012