Menu:
Artykuły o Chorwacji
Najnowsze
Najpopularniejsze
Polecamy

 Facebook
Kursy walut
Kursy średnie NBP
z dnia 18-04-2019
 Kuna (HRK)0,5754
 Euro (EUR)4,2790
 Dolar (USD)3,8002
 Funt (GBP)4,9483

Rovinj - klimatyczne miasteczko

RovinjRovinj jest równie dobrze znane jako Rovigno. To chyba najbardziej włoskie spośród chorwackich miast zarówno pod kątem ilości zamieszkujących je Włochów, jak i kultury, potraw i klimatu. Miasteczko wraz z Pulą i Porecem zdecydowanie wiedzie prym  na turystycznej i kulturalnej mapie zachodniej Istrii.

Początki osady datuje się na VII w. p.n.e. Za czasów Cesarstwa Rzymskiego miasteczko nazywało się Arupiunum  zamiennie z Mons Rubineus, ostatecznie przyjęto nazwę Ruvinium. Co ciekawe pierwotnie miasto leżało na wyspie, dopiero w późniejszych wiekach cieśninę dzieląca je od lądu zasypano.  Położenie miasta nad samym morzem kiedyś przynosiło mu wiele strat ze względu na nieustanne ataki piratów, dziś powoduje, że jest ono prawdziwą turystyczną perełką chorwackiego wybrzeża.

Miasteczko jest typowo portową osadą, z klimatem śródziemnomorskim -  bardzo łagodnym i obfitym w słoneczne dni. Roślinność, jaką można tu spotkać jest już roślinnością subtropikalną, a więc całość maluje się w dosyć egzotyczny i niezwykle przez to interesujący krajobraz.

Znakiem rozpoznawczym Rovinj są czerwone dachy domów- charakterystyczne dla śródziemnomorskich wybrzeży. Stare Miasto słynie zaś z zabytków z czasów Republiki Weneckiej- to one w przeważającej ilości zachowały się do naszych czasów. Nad miastem króluje niezmiennie od czterech stuleci Katedra św. Eufemii – męczennicy, której szczególny kult żywy jest nadal właśnie w Chorwacji. Z wieży katedry rozpościera się niezapomniany widok na trzynaście zielonych wysepek należących do Archipelagu Rovinj.
W czasie zwiedzania nie można przeoczyć Łuku Triumfalnego Balbiego. Wybudowano go na miejscu jednej z kilku bram powstałych w Średniowieczu. Portowy charakter miasta najlepiej podziwiać z perspektywy placu portowego Marsala Tita. Można tam zatrzymać się na łyk wyśmienitej kawy lub jednego z regionalnych win: burgonjac oraz malvazija.

Nad miasteczkiem unosi się duch sielanki i wszechobecnej tu sztuki. Wśród turystów z zagranicy zasłynęło ono  jako chorwackie Saint Tropez. Można tu spotkać ludzi filmu i teatru, w sezonie letnim odbywa się wiele imprez kulturalnych. W zależności od tego, jaki rodzaj wypoczynku preferujemy, w Rovanji można rzucić się w wir przygody lub słodko poleniuchować przy kieliszku tutejszego trunku. Wszystko w pięknej scenerii i znakomitej aurze!

Wyświetleń: 4528
Zobacz także: Chorwacja Istria Rovinj
Polityka prywatności | Współpraca | Reklama | Mapa strony | Kontakt
Copyright dochorwacji.pl © 2009-2012