Menu:
Artykuły o Chorwacji
Najnowsze
Najpopularniejsze
Polecamy

 Facebook
Kursy walut
Kursy średnie NBP
z dnia 17-05-2019
 Kuna (HRK)0,5801
 Euro (EUR)4,3072
 Dolar (USD)3,8545
 Funt (GBP)4,9273

Porec - Istria

PorecPorec usytuowany jest na zachodnim wybrzeżu Półwyspu Istria. Miasto liczy ponad 2 tys. lat, jego historyczna część znajduje się na niewielkim półwyspie, który od strony morza osłania Wyspa św. Mikołaja. Porec i pobliskie tereny zamieszkane zostały najprawdopodobniej ok. V w p.n.e. przez Ilirów. W II w. p.n.e. niewielką osadę rybacką przejęli Rzymianie, którzy w jej miejscu założyli warowny obóz wojskowy. W I w n.e. Porec otrzymał prawa miejskie i status kolonii Julia Parentium. Wkrótce też miasto stało się siedzibą biskupstwa, a w IV w. wybudowano tu pierwszą katedrę.

Po upadku Cesarstwa Rzymskiego Porec najpierw przeszedł we władanie Ostrogotów, następnie zainstalowali się tu Bizantyjczycy, a w końcu i sami Frankowie. W poł. XIII w. Porec, jako jedno z pierwszych miast Półwyspu Istria, uznało zwierzchnictwo Republiki Weneckiej. Podobnie jak wiele innych chorwackich miejscowości Porec pozostał w rękach Wenecjan aż do końca XVIII w., a to przyczyniło się do jego szybkiego rozwoju, nie tylko gospodarczego, ale także kulturalnego. Zawierucha wywołana wojnami napoleońskimi przyniosła chwilowe zajęcie Istrii przez Francuzów, a następnie zainstalowanie się na tym terenie Austriaków. Zmiana zwierzchnika wyszła jednak miastu na dobre. Za Habsburgów Porec stał się stolicą i siedzibą parlamentu Istrii. Ponadto miasto przeistoczyło się w II poł. XIX w. w znany kurort, głównie za sprawą zafascynowanej tym regionem austro – węgierskiej arystokracji. Uwieńczeniem szybkiego rozwoju turystyki na półwyspie było wybudowanie przez Austriaków linii kolejowej Porec – Triest. Po I wojnie światowej cała Istria znalazła się w granicach państwa włoskiego, a po II wojnie światowej Porec wraz z większością Istrii wszedł w skład Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii. Po rozpadzie federacji Porec znalazł się ostatecznie w granicach Republiki Chorwacji.


Bazylika EufrazjuszaNajcenniejszym skarbem Porecu jest Bazylika Eufrazjana, wpisana w 1997 r. na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Jest to jeden z najokazalszych i najlepiej zachowanych przykładów bizantyjskiej architektury sakralnej w Chorwacji. Świątynia została wzniesiona w VI w. na fundamentach dwóch wcześniejszych budowli, bazyliki z IV w. i kościoła z V w.  To właśnie z tych wcześniejszych obiektów pochodzą zachowane w obecnej bazylice i znajdujące się w jej północnej nawie wczesnochrześcijańskie mozaiki. Przedstawiają one sceny biblijne, a wykonane zostały przez mistrzów bizantyjskich ze złota. Poza nimi we wnętrzu świątyni na uwagę zasługują także XVI – wieczne malowidła ścienne oraz XIII – wieczne cyborium. Warto jeszcze zwrócić uwagę na fakt, że pierwotna bazylika poświęcona była pierwszemu biskupowi Porecu – św. Maurowi, zwanemu też św. Mavrem, który zginął męczeńską śmiercią w III w n.e., natomiast obecna świątynia została dedykowana Marii Dziewicy. Poza Bazyliką Eufrazjańską koniecznie trzeba w Porecu zwrócić uwagę  na pozostałości czasów starożytnych.

Szczególnie interesujący jest fakt, że w najstarszej części Porecu zachował się w prawie niezmienionym stanie  rzymski układ urbanistyczny. Jego trzon stanowią ulice Dekumanus i Cardo Maximus oraz plac Trg Marafor, w sąsiedztwie którego znajdują się ruiny świątyń Marsa i Neptuna. Również w tej okolicy można zobaczyć romański Dom Kanonicki i Dom z Balkonem oraz trochę młodsze pałace weneckie, utrzymane przede wszystkim w stylu gotyckim. Koniecznie trzeba także zaglądnąć do dawnego budynku parlamentu Istrii, który przed przebudową w XVIII w. był siedzibą klasztoru franciszkanów.

Porec stanowi jeden z najczęściej odwiedzanych kurortów Chorwacji. Swoją popularność miasto zawdzięcza doskonałym warunkom klimatycznym, pięknym plażom oraz możliwości uprawiania na oblewających je wodach Morza Adriatyckiego wielu sportów wodnych, w tym przede wszystkim surfingu, nart wodnych i nurkowania. Oferta turystyczna jest zresztą stale przez miasto rozwijana. Co roku, zwłaszcza w miesiącach letnich, organizowane są głośne imprezy kulturalne. Do najważniejszych należą czerwcowy Festiwal Ludowy i sierpniowy Inter Folk Fest, a przez całe lato turyści mogą także zajrzeć na Wystawę Sztuki oraz na koncerty organizowane w ramach Lata Muzycznego. Poza wydarzeniami kulturalnymi Porec oferuje też swoim gościom doskonałą kuchnię. Wśród miejscowych specjałów znajdują się przygotowywane na różne sposoby kalmary, homary, raki oraz ryby, a także potrawy z rekina, paluszki z mięsa mielonego czy też makaron ze specjalnym mięsnym sosem.

Wyświetleń: 5289
Zobacz także: Porec Istria Bazylika Eufrazjusza
Polityka prywatności | Współpraca | Reklama | Mapa strony | Kontakt
Copyright dochorwacji.pl © 2009-2012