Menu:
Artykuły o Chorwacji
Najnowsze
Najpopularniejsze
Polecamy

 Facebook
Kursy walut
Kursy średnie NBP
z dnia 17-05-2019
 Kuna (HRK)0,5801
 Euro (EUR)4,3072
 Dolar (USD)3,8545
 Funt (GBP)4,9273

Jeziora Plitwickie

Jeziora te, a wraz z nimi cała fauna i flora Parku Narodowego Jezior Plitwickich, to coś, co trzeba zobaczyć będąc w Chorwacji. Wiele osób wybiera się tam głównie z ich powodu a nawet rozkłada poznawanie tego czarującego zakątka na kilka urlopów z rzędy, by zwiedzić wszystko dokładnie i obserwować naturalnie zmieniającą się, nienaruszoną przez człowieka przyrodę.

Jeziora Plitwickie leżą w środkowej części kraju, około 140 kilometrów od jego stolicy-Zagrzebia. Park narodowy założono tu już w 1949 r. Tworzy go szesnaście krasowych jezior połączonych ze sobą niezwykle malowniczymi wodospadami.

Na cały kompleks składają się : zespół Jezior Górnych i Jeziora Dolne. Poszczególne zbiorniki oddzielają od siebie groble zbudowane z martwicy wapiennej. Na nich właśnie tworzą się, wysokie na blisko 80 metrów, wodospady, których jest tu ponad dziewięćdziesiąt. By zobaczyć te największe warto wybrać dłuższy szlak pieszy. Zajmuje on wytrawnym spacerowiczom do ośmiu godzin, ale widoki są tu niezapomniane.

Teren parku to również liczne jaskinie, których długość sięga 160 metrów. Największe z nich to Supljara i Golubinjaca. Cały teren ma charakter górski. Należy on bowiem do południowej części masywu Kapela.

Na terenie Parku żyje ponad tysiąc gatunków roślin (w tym wiele endemitów) oraz niezliczona ilość gatunków zwierząt. Wbrew pozorom, to nie ryby stanowią tu ich większość. Wody są tak czyste, że nie tworzą odpowiedniego dla ryb środowiska. Stąd prócz troci wędrownej, czy pstrąga, nie ma tu wielu gatunków. Spotkać możemy za to liczne okazy płazów, gadów a także dużych ssaków, jak wilki, rysie a nawet niedźwiedzie brunatne.

W 1979 r. Park Narodowy Jezior Plitwickich wpisany został na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Już od początku XX wieku, jeszcze przed powstaniem tu Parku Narodowego, przyroda ta była pod specjalną ochroną.

Dziś do Parku zjeżdżają setki tysięcy turystów rocznie. Obcowanie z jeziorami, choć nie całkiem bezpośrednie, bo kąpiel, czy biwakowanie jest zabronione, daje wiele radości i niezapomniane wrażenia. Warto zawczasu przemyśleć jaką trasą, spośród kilkunastu, zdecydujemy się podążać. Zależy to oczywiście od kondycji fizycznej. Gdy braknie już sił można kontynuować zwiedzanie na statku lub w pociągu drogowym. Tak, czy inaczej, zwiedzanie Jezior Plitwickich powinno znaleźć się w planie podróży po Chorwacji –naprawdę warto je tam uwzględnić!

 

Wyświetleń: 10399
Zobacz także: dalmacja plitvickie jeziora jeziora plitwickie
Polityka prywatności | Współpraca | Reklama | Mapa strony | Kontakt
Copyright dochorwacji.pl © 2009-2012