Menu:
Artykuły o Chorwacji
Najnowsze
Najpopularniejsze
Polecamy

 Facebook
Kursy walut
Kursy średnie NBP
z dnia 18-04-2019
 Kuna (HRK)0,5754
 Euro (EUR)4,2790
 Dolar (USD)3,8002
 Funt (GBP)4,9483

Hvar

Hvar to nazwa, jaką dzieli jedna z najpiękniejszych wysp Dalmacji z miastem Hvar położonym na południowozachodnim jej wybrzeżu. Miasteczko to roztacza niezwykły urok, którego źródłem jest atmosfera, jaką dla swoich gości stworzyli tu mieszkańcy, ale również  jego klimat. Hvar słynie, bowiem z największej ilości dni słonecznych w roku.

Początki miasteczka sięgają czasów Starożytnej Grecji, kiedy w tym miejscu istniała już osada zwana Heraclea. W okresie panowania tu Cesarstwa Bizantyjskiego Hvar, ze względu na doskonałe pod względem strategicznym położenie,  stał się ważnym ośrodkiem żeglugi morskiej.

Najwięcej zabytków pochodzi właśnie z okresu średniowiecza, kiedy to miasto przeżywało apogeum rozwoju kulturalnego. Pozostałością tych czasów jest monumentalna i niezwykle uroczo położona katedra św. Stefana z godną uwagi wieżą reprezentującą jeden z najciekawszych na wyspie przykładów połączenia sztuki renesansu i baroku . Na przełomie piętnastego i szesnastego wieku w mieście powstał Arsenał, który dwa wieki później przekształcono w teatr- jeden z najstarszych w Europie. Teatr i założona przy nim galeria sztuki funkcjonują do dziś. Kultura jest elementem, w który miasto w ostatnich latach bardzo inwestuje: odbywają się tu liczne koncerty, spotkania jazzowe, oraz spotkania grup folklorystycznych. Miasto otoczone jest malowniczo aż czterema fortami: Spanjol, Napoleon, Baterija i Galisnik. Powstawały one przez kilka wieków, a dziś stanowią atrakcję turystyczną i pamiątkę chlubnej historii miasta.

Miłośnicy sportu znajdą tu zapewne wiele okazji, by rozwijać swoje umiejętności w ulubionych dyscyplinach. W sezonie letnim króluje tu szczególnie tenis, w zimowym zaś odbywają się regaty noworoczne.

Pobyt w miasteczku zapewne usatysfakcjonuje osoby, które na urlopie lubią przemieszczać się z miejsca na miejsce. Z Hvaru można wziąć „wodną taksówkę” na jedną z okolicznych wysp, które słyną między innymi z… plaż nudystów. Hvar jest miejscem, gdzie gości traktuje się ze szczególną pieczą i dbałością o ich wygodę i relaks. W ciągu całego roku organizuje się dla nich atrakcje w postaci dyskotek, zabaw tanecznych na wolnym powietrzu, a nawet kin letnich. Można poczuć tu urok śródziemnomorskiego kurortu, ale jednocześnie słowiańską gościnność. W dodatku mamy pewność, że pogoda nas nie rozczaruje!

Wyświetleń: 3680
Zobacz także: hvra
Polityka prywatności | Współpraca | Reklama | Mapa strony | Kontakt
Copyright dochorwacji.pl © 2009-2012