Menu:
Artykuły o Chorwacji
Najnowsze
Najpopularniejsze
Polecamy

 Facebook
Kursy walut
Kursy średnie NBP
z dnia 17-05-2019
 Kuna (HRK)0,5801
 Euro (EUR)4,3072
 Dolar (USD)3,8545
 Funt (GBP)4,9273

Medvedgrad

 

GMedvegradórzyste okolice Zagrzebia przez całe wieki sprzyjały wznoszeniu licznych zamków i fortyfikacji. Dziś w promieniu kilku do kilkudziesięciu kilometrów od stolicy Chorwacji wciąż zobaczyć można wiele warowni z czasów średniowiecza i nowożytności. Na szczególną uwagę zasługuje tu Medvedgrad – wspaniała, średniowieczna forteca, na terenie której od pocz. lat 90-tych XX w. znajduje się Ołtarz Ojczyzny Chorwackiej.

 

 

Odrobina historii

Medvedgrad znajduje się zaledwie kilka kilometrów na północ od Zagrzebia. Zamek, usytuowany na wzgórzu Mali Plazur, na południowym zboczu Medvednicy, dominuje nad miastem, można go bowiem zobaczyć z każdego niemal zakątka Zagrzebia. Chorwacki historyk Ivan Krstitelj Tkalčić pisał pod koniec XIX w., że Medvedgrad „budził postrach i przerażenie u wszystkich sąsiadów”. I rzeczywiście, w średniowieczu ta obronna twierdza, otoczona podwójnym murem i wyposażona w dwie wieże strażnicze mogła robić na wojownikach niemałe wrażenie. Prawda jest jednak taka, że właściwości obronne twierdzy nigdy nie zostały tak naprawdę sprawdzone. Medvedgrad został wzniesiony w poł. XIII w., w reakcji na okrutne najazdy Tatarów. Budowę warowni przypisuje się biskupowi Filipowi, ale wiadomo, że projektem tym żywo zainteresowany był też papież Innocenty IV i król węgierski Bela IV. Medvedgrad powstał więc początkowo wyłącznie w celach obronnych, ale, jak się później okazało, przez następne trzy wieki nie musiał on odpierać żadnych poważniejszych ataków. W tym czasie zamek był naprzemiennie własnością lokalnych władców albo biskupów, natomiast w 1590 r. został w znacznym stopniu zniszczony przez trzęsienie ziemi. Opuszczona warownia popadła w ruinę, a ponownie zainteresowano się nią dopiero w latach 70-tych ubiegłego wieku. Natomiast z początkiem lat 90-tych, po zakończeniu Chorwackiej Wojny o Niepodległość, w odnowionym i częściowo zrekonstruowanym zamku umieszczony został Ołtarz Ojczyzny Chorwackiej – pomnik z wiecznym ogniem, poświęcony wszystkim tym, którzy zginęli w przeszłości za wolność Chorwacji.

Zwiedzanie

Plan kompleksu zamkowego przypomina trapez z zaokrąglonymi kątami. Choć plan ten jest bardzo nieregularny, to doskonale współgra z ukształtowaniem powierzchni wzgórza Mali Plazur. Kompleks można podzielić na trzy części: północną – mieszkalną, południową – obronną i środkową, którą stanowi przestronny dziedziniec. Zamek zbudowany został z cegły, ale wiele elementów zdobniczych, takich jak portale, obramowania okienne czy też kolumny i ich kapitele wykonane zostały w kamieniu. Do dziś z całego kompleksu najlepiej zachowały się dwa obiekty – Kaplica św. Filipa i Jakuba, usytuowana we wschodniej części kompleksu i wieża obronna, zlokalizowana w części południowej. Kaplica św. Filipa i Jakuba to jeden z najpiękniejszych w Chorwacji przykładów romańsko – gotyckiej architektury sakralnej. Południowa wieża jest natomiast najbardziej charakterystycznym elementem zamku, który ze względu na swoją wysokość dominuje nad resztą budynków.

Ołtarz Ojczyzny ChorwackiejOłtarz Ojczyzny Chorwackiej

Odkąd Chorwacja uzyskała niepodległość, zamek Medvedgrad dodatkowo zyskał na znaczeniu, ponieważ to właśnie tutaj zdecydowano się umieścić Ołtarz Ojczyzny Chorwackiej. Ołtarz, projektu znanego chorwackiego rzeźbiarza Kuzmy Kovačića, składa się z kilkunastu kamiennych bloków o różnej wielkości i wysokości. Początkowo projekt wzbudził liczne kontrowersje, zarówno wśród mieszkańców Zagrzebia jak i chorwackich konserwatorów zabytków, w końcu jednak ołtarz został zaakceptowany jako miejsce chorwackiej dumy narodowej. Inicjatorem powstania ołtarza był pierwszy prezydent Chorwacji Franjo Tudman, który chciał, by było to „miejsce, w którym wszyscy będą mogli oddać cześć chorwackiej ojczyźnie". I rzeczywiście, Ołtarz Ojczyzny był w pierwszym dziesięcioleciu od powstania niepodległej Chorwacji obowiązkowym punktem wizyty wielu przybywających do Zagrzebia delegacji zagranicznych. Ostatnio jednak miejsce to zostało nieco zaniedbane, czego dowodem jest wygasły od kilku lat wieczny płomień.

Wyświetleń: 5734
Zobacz także: Zagrzeb Medvegrad
Polityka prywatności | Współpraca | Reklama | Mapa strony | Kontakt
Copyright dochorwacji.pl © 2009-2012