Menu:
Artykuły o Chorwacji
Najnowsze
Najpopularniejsze
Polecamy

 Facebook
Kursy walut
Kursy średnie NBP
z dnia 18-04-2019
 Kuna (HRK)0,5754
 Euro (EUR)4,2790
 Dolar (USD)3,8002
 Funt (GBP)4,9483

Chorwacja

Niegdyś jedna z prowincji Cesarstwa Rzymskiego, do niedawna część Jugosławii - dziś obszar niepodległej Chorwacji, z odradzającą się gospodarką, wspaniałą przyrodą a przy tym nowoczesną infrastrukturą turystyczną i nutką niezbadanej bałkańskiej duszy, przeżywa swój renesans jako jedno z ciekawszych do odwiedzenia zakątków basenu Morza Śródziemnego.

 

To tu, już przed tysiącami lat, rozwijały się wielkie cywilizacje a wraz z nimi nauka, sztuka rzemiosło i żegluga. Ze względu na walory estetyczne - krystaliczną wodę i cudną akwamarynę nieba oraz dogodne położenie, kraina ta od zawsze wabiła władców państw europejskich. Teren ten przez wieki padał więc łupem m.in. Turków, Francuzów oraz obiektem zainteresowania dynastii habsburskiej. Pełną niepodległość udało się osiągnąć dopiero w 1991 r., po wojnie z Jugosławią. Okresy zniewolenia, prócz oczywistych konsekwencji politycznych, wnosiły jednak do kultury, architektury oraz kuchni Chorwacji wiele bogactwa i różnorodności tworząc w ostateczności cudowną mozaikę wpływów śródziemnomorskich, słowiańskich i zachodnioeuropejskich. Dziś Chorwacja jest nowoczesnym, szybko rozwijającym się państwem europejskim, od 2005 r. kandydatem do Unii europejskiej a od 2009 r. członkiem NATO.

Po wojnie, wraz z nastaniem wolnego państwa chorwackiego - dużą ilość środków poświęcano temu, by kraj ten z jednej strony na powrót uczynić atrakcją dla turystów i to atrakcją na najwyższym europejskim poziomie, z drugiej zaś zachować niepowtarzalny, dziewiczy klimat starych miast i miasteczek jak Pula, Dubrownik, Split oraz nieskażone piękno nadmorskiej przyrody. To właśnie bogactwa naturalne i walory geograficzne są jednym z fundamentów gospodarki turystycznej Chorwacji.

Sąsiadująca ze Słowenią, Węgrami, Serbią, Czarnogórą, Bośnią, Hercegowiną a od strony morza ,również z Włochami, jest ona państwem o powierzchni ponad 56 000 km kwadratowych , posiadającym wspaniałą, bo bogatą w wysepki i klify ,długą na 6000 kilometrów linię brzegową, z której wśród miłośników sportów wodnych i żeglarstwa słynie od lat. Najbardziej znane i jedne z bardziej urokliwych wysp Chorwacji to Korcula, Pag, Krk, Dugi Otok. Cechą charakterystyczną, jest to, że wysepki te położone są równolegle do linii brzegowej, co powoduje, że jest to bardzo atrakcyjny i wyjątkowy, w skali światowej, typ wybrzeża - raj dla żeglarzy i nurków, jako, że podwodny świat fauny i flory jest w tamtym regionie niemal niezniszczony przez człowieka.

Klimat Chorwacji jest zbliżony do klimatu polskiego, tyle, że średnie temperatury są wyższe, a w nadmorskich miejscowościach, można nawet cieszyć się latem nieco wietrzną, ale za to gorącą (21-27 stopni Celsjusza w miesiącach letnich), typowo śródziemnomorską aurą. Klimat zaś części wyżynnej Chorwacji, jest klimatem w większości typowo górskim z możliwymi nieco większymi opadami i średnią temperaturą latem 19-23 stopni Celsjusza. Chorwacja słynie z typowo słowiańskiej gościnności i wyjątkowej otwartości jej mieszkańców. Prawie 90% z 4,5 milionowej populacji stanowią Chorwaci i to chorwacki jest językiem urzędowym. Największą mniejszością narodową są Serbowie, religijną zaś - muzułmanie (przy czym wyznaniem dominującym w Chorwacji jest katolicyzm).

Wiele o mieszkańcach danego regionu mówi ich kuchnia. W Chorwacji, już za kilkanaście kun (jednostka monetarna), możemy skosztować w restauracjach popularnych również u nas dań, jak rosół czy gulasz albo też specjałów typowo śródziemnomorskich, z których również słynie. Spuścizną dawnych mieszkańców tego obszaru są także wspaniałe zabytki architektury. Wiele z nich, jak Pałac Dioklecjana z czasów rzymskich czy stare miasto w Dubrowniku zostało wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Nie bez powodu już Habsburgowie upodobali sobie Chorwację jako idealne miejsce wypoczynku. Sprzyjający klimat, pogoda, która nigdy nie zawiedzie a przy tym wspaniała kultura, w której każdy Europejczyk znajdzie coś bliskiego jego sercu, sprawiają, że kraj ten warto odwiedzać i przy łyku dobrego dalmatyńskiego wina zamyślić się nad tym o czym szumi Krka...

Wyświetleń: 5062
Zobacz także:
Polityka prywatności | Współpraca | Reklama | Mapa strony | Kontakt
Copyright dochorwacji.pl © 2009-2012